960 «Amy»-skader meldt til If – bemanner opp ytterligere
Forsikringsselskapet If har søndag klokken 11 mottatt 960 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy». Bemanningen på skadesenteret blir ytterligere styrket søndag.

Rundt 80 av værskadene If har mottatt er på bedrifter.
Det er særlig kystnære områder i fylkene Vestland, Møre og Romsdal, Rogaland, Agder og Telemark og Vestfold som er rammet, men det er kommet inn skader også fra Oslo og andre deler av Sør-Norge og Trøndelag.
– Mange har dem som melder inn en skade har fått et tre over bilen eller huset sitt, det har trengt vann inn i kjelleren eller butikklokalet eller de fått taket ødelagt av stormkast, sier pressesjef Sigmund Clementz i If.
Mange ringer
– Det er svært høy pågang av forsikringskunder som vil melde inn skader. Derfor er det en del ventetid. Skader blir meldt inn både via telefon og nettsider. Dersom en skade er liten og ikke haster, er det bra om den blir meldt inn på nettet, slik at kapasitet ikke blir tatt fra de som trenger øyeblikkelig hjelp og har store skader, understreker han.
Skadesenteret til If ble bemannet opp før «Amy» traff Norge, og bemanningen er blitt ytterligere styrket på grunn av at ekstremværet har truffet Norge hardt.
If bemanner opp ytterligere
– Søndag setter vi inn enda flere skadebehandlere. Det er svært mange som er rammet og melder inn skader samtidig. Derfor kan det dessverre bli en del tid å vente i køen, sier han.
– Skadeapparatet til If er ute der hvor skadene har skjedd. Skadeekspertene hjelper folk som har fått værskader, for eksempel med å fjerne trær som har falt over hus. Mange har fått vann inn i huset, der hjelper skadeekspertene også til, sier pressesjefen.
Det er for tidlig å si noe om hva skadene utgjør i kroner og øre.
Ved værhendelser kan det ta dager og uker for å få full oversikt over alle skadene, da det alltid er et etterslep i innmeldingen av skader fra kundene.
Ny ekstremværrapport snart
I Ekstremværrapporten 2023, fra forsikringsselskapet If og CICERO Senter for klimaforskning, kom det fram at norske kommuner ikke er godt nok forberedt på et stadig villere og våtere vær.
– Vi ser av ekstremværrapportene fra tidligere år at kommuner som opplever ekstremvær og mange skader, girer om og prioriterer klimatilpasning og skadeforebygging, sier sier Line Gjengedal Ruud, nordisk leder for skadehåndtering i If.
Om få uker blir det lagt fram en ny rapport med resultater basert på data samlet inn fra kommunene år.
– Som sikkerhetsnett for mange mennesker og bedrifter i Norge ser vi i If at mer ekstremvær påvirker både liv, helse, økonomi og et velfungerende samfunnsliv. Vi ønsker å være med på å påvirke og bidra for å hjelpe kommunene til å løse denne svært viktige samfunnsoppgaven, sier hun.
Pressekontakt
Vi har dessverre ikke anledning til å svare på spørsmål om ditt kundeforhold.
Da må du kontakte våre dyktige medarbeidere på kundeservice.

Hold deg oppdatert på hva som skjer hos oss i If.

Få med deg hva som rører på seg i If gjennom Facebook-kontoen vår.

Se våre reklamefilmer, informasjonsvideoer og andre klipp.